AKTUÁLNĚ

Záchrana kostela sv. Urbana v Karlových Varech

Spolek pro záchranu kostela sv. Urbana v Karlových Varech se v roce 2009 odvážně pustil do záchrany jednoho ze dvou nejstarších kostelů na území Karlových Varů. Zakoupil ho ve stavu téměř naprosté destrukce, na objektu vázl mnohamilionový dluh. Přesto se podařilo kostel obnovit, přičemž se Spolek důsledně řídil principy památkové péče.

K záchraně památky se hlásí mimo mnoho dalších podporovatelů Lože MARTEL IV. NEZÁVISLÉHO ŘÁDU ODD FELLOWS ČESKÁ REPUBLIKA.


Vyhlášení cen můžete sledovat v živém televizním vysílání na ČT art 
dne 9.11.2021 od 20.15 hodin.

Drobný jednolodní kostel s polygonálním presbytářem, téměř čtvercovou lodí a čtyřbokou věží shlíží z dominantního vršku v Karlových Varech – Rybářích zřejmě již od konce 13. století. Po roce 1825 poprvé čelil hrozbě zbourání, místní obyvatelé jej však proti vedení města ubránili. Církevnímu účelu přestal sloužit v roce 1905.

V dalších dekádách kostel sloužil jako památník s různým obsahem, podle toho, jak se měnily potřeby piety dle ideologie právě vládnoucího režimu. V letech husákovského socialismu dráždil kostel svou minulostí a měl být zbořen. Toto úsilí sice zhatil stavebněhistorický průzkum, který interpretoval stavbu jako historicky cennou, ale přesto byla ponechána postupnému chátrání, v roce 1986 přišla o střechu a v roce 1988 se zřítila větší část presbytáře. Po roce 1989 byl zničený kostel navrácen církvi, která však pro něj neměla využití ani prostředky na jeho opravu. Za korunu jej získal místní podnikatel, který jej zastavil, aby získal prostředky na soukromý podnikatelský plán. Záměr zkrachoval a pohledávka se ocitla v rukou vymahačské firmy.